Menu

DLA KOGO EURZĄDY?

25 października 2018 - case-study

Cyfryzacja urzędów ma na celu polepszenie usług i łatwy dostęp do zasobów urzędowych dla obywateli. W teorii wygląda to obiecująco, gorzej jednak jest z praktyce.

Urzędy miast i gmin w ostatnich latach zainwestowały grube miliony na rozwój instytucji. Projekt „Polska cyfrowa”, która to tak bardzo promowało polskie państwo oraz politycy rządzący miał na celu informatyzację urzędów miast i gmin. Projekty te w większości dofinansowane były z funduszów europejskich. Wiele miast ogłaszało przetargi na zinformatyzowanie instytucji oraz wdrożenie systemu eurząd.

O ile pierwsze rozwiązanie, czyli wprowadzenie systemów do zarządzania pracą w urzędzie było bardzo dobrym pomysłem, o tyle oferowanie elektronicznego urzędu dla obywateli nie do końca. Ale po kolei.

Urzędy pod względem zarządzania oraz budowy bardzo podobne są do przedsiębiorstw. W obu przypadkach składa się z różnych obszarów działalności, każdy pracuje osobno, a jednak jakby wspólnie razem. Zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa to zadanie systemu ERP a w jednostkach samorządowych system co prawda nie ma nazwy, ale błędem nie będzie jak nazwiemy go ERP dla urzędów.

Zintegrowane systemy do zarządzania urzędami jako podstawowy cel mają wymieniać się dokumentami. Obieg dokumentów, bo tak dokładnie brzmi jeden ze składowych systemów jest najbardziej wykorzystywany podczas codziennej pracy. Wymiana informacji pomiędzy różnymi działami odbywa się sprawnie, w czasie rzeczywistym. Dodatkowo każdy urząd odpowiednio posiada skonfigurowany system, który zawiera gotowe formularze do różnego rodzaju spraw.

Natomiast wdrożenie koncepcji eurządu nie do końca spełniło swoją rolę. Co prawda sama koncepcja jest bardzo słuszna, ale z różnych przyczyn nie spełniona. Aby w pełni korzystać z eurzadu należy posiadać profil zaufany, a w tym elektroniczny podpis. Z danych wynika, że zaledwie 1.6% wszystkich dorosłych posiada taki profil, z czego ponad polowa to urzędnicy. Więc patrząc idę miasta zainwestowały w eurządy można na dzień dzisiejszy przyznać, że jest to totalny niewypał. Jeszcze jednym argumentem, który miał służyć jako zaleta to pomoc osobom starszym. A jednak odsetek osób starszych posiadających profil zaufany i korzystający z eurzędu można chyba policzyć na palach…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *