Menu

KORZYŚCI PŁYNĄCE Z WDROŻENIA SYSTEMU ERP

25 października 2018 - case-study

Choć wielu przedsiębiorcom wdrażanie systemów ERP kojarzy się przede wszystkim ze sporym nakładem finansowym, a w dalszej kolejności również z koniecznością przeprowadzania szkoleń i niekończącego instruowania pracowników, niedociągnięcia propozycji tego typu wydają się blednąć wówczas, gdy zestawiamy je z ich zaletami. Ich liczba nie jest mała, walory systemów ERP dają zaś o sobie znać bez względu na to, na jakim obszarze są one wykorzystywane.

Już od wielu lat systemy ERP uważane są za jedno z najskuteczniejszych narzędzi pozwalających na zarządzanie zasobami ludzkimi w profesjonalny sposób. Osoby, które decydują się na wprowadzenie ich w życie zwracają uwagę przede wszystkim na sprawniejsze rozwiązywanie problemów kadrowo-płacowych oraz gwarancję zarówno bezpiecznego przechowywania, jak i przetwarzania danych osobowych. Warto jednak zwrócić uwagę i na to, że system ERP umożliwia lepsze planowanie i ewidencję czasu pracy, a nawet bardziej skuteczne badanie potrzeb szkoleniowych, pozwala więc na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie zasobów ludzkich i przyczynia się do rozwoju firmy postrzeganej jako całość.

Nie tylko dział odpowiadający za zasoby ludzkie przedsiębiorstwa jest jednak tym, który zyskuje na wprowadzeniu systemu ERP. O zyskach można mówić również w kontekście zarządzania firmowymi finansami. Szybsza analiza należności oraz zobowiązań zmniejsza ryzyko zaniedbań prowadzących do poważnych problemów finansowych, a zaawansowana kontrola okresu sprawozdawczego pozwala na eliminowanie tych nieprawidłowości, do których mogłoby dochodzić wewnątrz firmy. I choć samo wdrożenie systemu ERP można postrzegać jako dodatkowe zobowiązanie finansowe, bardzo szybko przekonujemy się o tym, że jest to wydatek, który warto ponieść.

Okazuje się przy tym, że system ERP może przydać się nie tylko pracownikom działu finansowego oraz osobom odpowiedzialnym za sprawy kadrowo-płacowe. Ich duże znaczenie doceniają także pracownicy odpowiedzialni za kwestie logistyczne, do ich rąk trafia bowiem narzędzie, dzięki któremu możliwe staje się dokonanie sprawniejszej oceny i wyboru dostawców, prowadzenie zaawansowanego raportowania i wartościowej wymiany informacji pomiędzy pracownikami, a także dokonywanie przeglądu zasobów w czasie rzeczywistym.

Warte podkreślenia wydaje się i to, że wymienione działy nie są wcale jedynymi, które zyskują dzięki wdrożeniu systemu ERP. Nowoczesne rozwiązania z tego zakresu mogą przynosić korzyści niemal każdej części składowej przedsiębiorstwa. Coraz bardziej aktualne staje się zatem już nie pytanie o to, czy ERP ma przyszłość, ale o to, który dostawca systemów z tego zakresu może zainteresować nas najbardziej wartościowymi rozwiązaniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *