Menu

SWOBODNY PRZEPŁYW INFORMACJI W PRZEDSIĘBIORSTWIE

25 października 2018 - case-study

W dobie, gdzie wszystko zależy od szybkości działania oraz elastyczności nasuwa się jedna rzecz. Informacja jest podstawą rozwoju każdej instytucji. Szybkość działania zależy zdecydowanie od informacji. elastyczność również, podejmowanie właściwej decyzji również. Tak więc wniosek jest jeden – informacja to podstawa funkcjonowania w społeczeństwie, firmie, instytucji, czy biznesie.

Inna jest natomiast forma informacji. Z jednej strony informacja wymieniana jest pomiędzy pracownikami bezpośrednio. Spotykają się kierownicy działów i wymieniają informacje, na podstawie których wyciągają pewne wnioski, bądź podejmują odpowiednie decyzje strategiczne.

Inna forma informacji to wymiana między pracownikami różnych działów ale już nie bezpośrednio a za pomocą technologii. Chodzi tutaj medium takie jak komputery, Internet, telefony. Informacja ta jest również niezwykle istotna i wartościowa. Przykładem można dać osobę, która pracuje w logistyce i nieustannie jest w trasie. Kierownik chcąc zlecić kolejne zadanie, bądź przesłać informacje co do towaru wysyła informacje sms -em, bądź mailowo. Jest to bardzo oszczędna i ważna informacja. Można sobie tylko wyobrazić jak wyglądałoby to bez takiego narzędzia. Przyjeżdża kierowca i okazuje się, że jednak nie taki materiał miał przywieźć, czy musi jeszcze raz pojechać w to samo miejsce po jeden surowiec…

Kolejną formą informacji, która odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa jest informacja pomiędzy poszczególnymi systemami w firmie. Jest ona nie do przecenienia w skomplikowanym procesie produkcji. Z działu procesu produkcji, który jest na samym końcu fabryki dane dostępne są w tym samym czasie na drugim końcu fabryki. Przykładem można zobrazować produkcję sygnalizacji świetlnej. Do wykonania gotowego produktu potrzebne są półfabrykaty. Jedne będą dostarczane prosto od innej firmy, które stanowią jedną z części a inne będą brane z magazynów, czyli surowce. Systemy gospodarki magazynowej nieustannie monitorują stany surowców oraz poszczególne etapy produkcji. Jeśli na jakimś etapie okazuje się, że potrzeba będzie więcej materiałów niż jest w magazynie aby zakończyć zlecenie, firma wysyła automatycznie nowe zlecenie na prefabrykat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *