Menu

ZALETY WDROŻENIA OPROGRAMOWANIA W CHMURZE

25 października 2018 - case-study

Tradycyjne oprogramowanie komputerowe wdrożone w przedsiębiorstwach mają się bardzo dobrze i raczej już ich nikt tam nie zamieni inne, choć zdarza się ale rzadko. Jednak coraz bardziej uwidacznia się inna moda na rynku oprogramowania biznesowego. Najlepsze technologie są już dostępne w oprogramowaniu w chmurze, które idealnie nadaje się zarówno dla małych jak i dużych przedsiębiorstw.

Oprogramowanie jako usługa jest bardzo dynamicznie rozwijającym się rynkiem. Oprogramowanie w chmurze to usługa, którą dostawca oprogramowania wystawia konkretnej firmie. Na przykładzie systemów ERP, firma decyduje się na konkretne moduły, usługodawca dostosowuje je do potrzeb tej konkretnej firmy i wystawia je w formie usługi. Zaletą takiej formy korzystania z oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwa jest głównie to, że firma nie musi inwestować w całą infrastrukturę co znacznie zmniejsza koszty systemu. Inną zaletą jest to, iż cały etap wdrożenia systemu praktycznie nie istnieje. Jeszce inną zaletą jest to iż firma może w każdym momencie zrezygnować z usługi ( w zależności od umowy). O wadach nie będę pisał, bo jest to tekst o zaletach oprogramowania w chmurze, a kilka na pewno by się znalazło.

Rok 2014 będzie przełomowy jeśli chodzi o cloud computing. Idealnym przykładem jest gigant oprogramowania biurowego – firma Adobe, która obecnie wszystkie nowe produkty oferuje wyłączenie jako usługę. Jest to znakomite rozwiązanie dla wszystkich. Jeśli firma chce nie zajmuje się grafiką, a raz na jakiś czas ma do zrobienie pewien projekt graficzny to nie musi kupować oprogramowania, żeby leżał bezużyteczny kilka miesięcy, tylko wynająć abonament na Photoshop CC (czyli w chmurze) na miesiąc i wykonać projekt.

Patrząc jeszcze głębiej, większość firm korzysta z usług w chmurze a nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli jakaś firma posiada firmowy adres email (a jest ich bardzo dużo) to niejako korzysta z chmury. No bo cała korespondencja nie znajduje się na własnych dyskach, tylko na serwerach Googla, a my tylko z nich korzystamy. Tyle, że akurat ta usługa jest darmowa póki co.

Implementacja oprogramowania w chmurze jest bardzo prosta. W zależności od tego jaki system chcemy wdrożyć. W tym przypadku słowo wdrożenie trochę nie jest na miejscu, prawidłowo należy posługiwać się terminem wynajem. A więc wynajęcie softu będzie już niebawem bardzo popularne wśród wszystkich przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *